Çiçek Balı Süzme (850 Gr)

Yeni Mahsül Çiçek Balı Süzme (850 Gr)

Ürün Görseli

Arılarımız çiçeklerden nektarı,dilleri ile toplayıp "bal mideleri" ile kovana taşıyıp petek gözlerine depolarlar. Ballar petek gözeneklerinde olgunlaşırlar. yavrulama dönemi dışındaki günlerde ise serpme petek süzme yöntemiyle tamamen doğal ballarımızı toplama işlemini gerçekleştiririz. Ata Yaylası olarak ballarımız, taşıma arıcılık nedeniyle farklı bitki familyalarından farklı bal çeşitleri elde etmekteyiz. Üretim aşamamızdaki bu önemli detay bizlere çiçek çam keçiboynuzu kekik karakovan ve kestane balları olarak çeşitlendirmemize olanak sağlamaktadır. 

Her sezon aynı miktarda bal üretmemiz olanaksızdır. Çünkü Bitki familyalarının tamamen doğal şartlara göre değişkenliği bizlere tabiatın ne sunacağını arıcılık takibinde kovanları açtığımızda görebilmekteyiz. 

Çiçek Balı ( Süzme )

Çiçek balı, bin bir şifayı içeren, sayısız çiçeğin özünü içinde barındıran bir bal türüdür. Çiçek balı ya da bir diğer ismi ile süzme bal, biraz açıklanması gereken bir konu. Çünkü kestane balı ya da çam balı gibi türlerden farklı olarak, sayısız çiçeğin özünü bünyesinde barındırır. Arı kovanının bulunduğu bölge, bu noktada büyük önem taşıyor. Çiçek balı üretimini gerçekleştirdiğimiz Aydın Bozdoğan bölgesi bu açıdan oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahip. Dolayısıyla belki adını bile bilmediğiniz bitkilerin özünü çiçek balımız içerisinde bulabilir ve şifasını alabilirsiniz. Bu sayede çiçek balının sofralarımızdan eksik olmaması gerektiğini de anlamış oluyoruz.

Çiçek Balının Özellikleri

Çiçek balı, bahsettiğimiz üzere bitki örtüsüne uygun olarak sayısız çiçeğin özünü içerir. Bu en önemli özelliğidir. Diğer taraftan Karakovan balından farklı olarak hazır petek üzerine bal dolmakta ve arılar daha verimli bir şekilde polen toplayabilmektedir. Çiçek balı için arı kovanlarının hiçbir tarım ilacına maruz kalmaması çok önemlidir. Bu sayede organik bal elde edilebilir. Organik bal tanımının en önemli unsuru da budur zaten. Ayrıca otoyol gibi kirliliğin olduğu alanlardan uzak olması da arı kovanının bulunduğu, bal üretiminin olduğu alan için önemlidir.

Çiçek Balının Faydaları

Çiçek balının faydaları aslında sayamayacağımız kadar çok. Ancak ön plana çıkan bazı sağlık problemleri var ki, halk arasında da bu rahatsızlıklara şifa olduğu çokça tecrübe edilmiştir ve bilinir. Kanser, kalp hastalıkları, kısırlık, sivilce problemleri ve çeşitli deri hastalıkları ile kolesterol ilk akla gelenlerdir. Diğer taraftan sağlıklı bir şekilde zayıflama konusunda da çiçek balı oldukça etkili olmaktadır. Eğer geç yaşlanmak istiyor, gençliğinizi muhafaza etmenin yollarını arıyorsanız çiçek balımızı sofranızdan eksik etmemelisiniz. İdrar yolları enfeksiyonları ve çeşitli bağışıklığa bağlı hastalıklar ile artrit de çiçek balı sayesinde elveda denilebilecek hastalıklardandır. Düzenli bir kullanım ile siz de süzme balın tüm şifasını alabilir, hayatınızı güzelleştirebilirsiniz. Kendinizi daha enerjik hissetmek ve buna bağlı olarak da daha mutlu olmak için siz de organik ballarımıza bir göz atabilirsiniz!

Kısaca Faydaları; Kansere deva olabilmesi, kısırlık, romatizma, fit bir vücuda sahip olma, kolestrol ve idrar yolu enfeksiyonları gibi birçok sorunlara çözüm imkanı sağlamaktadır.

Aydın Asma Dağı, Sonbahar bitki örtüsü 1400 rakım bölgesindeki 38 çeşit çiçekten çekilen ballarımız stoklarımızda!

NOT: Ballarımız, uzun zaman  soğuk ortamda bekleyince kristalleşebilir.Bu durum, doğal organik balların ortak özelliğidir. 45 dereceyi geçmeyecek sıcak suda balın kendisi suya temas etmeden (Cam Kavanozda) çözebilirsiniz ya da kristalize biçimde de tüketebilirsiniz. 

Dikkat! : 1 yaşından küçüklerin bal ve arı ürünlerimizi tüketmeleri sakıncalıdır.


Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

850 ₺ Üzeri Siparişlerde Ücretsiz Kargo

  • Görüntülenme: 18392
  • Marka: Ata Yaylası
  • Ürün Kodu: ATA-1004
  • Stok Durumu: 45
  • 278,54 TL
  • Vergiler Hariç: 275,78 TL

Etiketler: bal, organik, ürün, gıda, süzme, çiçke balı, doğal, gıda, sağlık,