Organik Ürün Nedir

Yazar atayaylasi 14/08/2017 0 Yorumlar

Organik ürünler bitkisel ve hayvansal üretimin; ilk aşamasından tüketiciye ulaşıncaya kadar olan bütün aşamalarında, insana, çevreye ve ekosisteme zararlı herhangi bir kimyasal, katkı maddesi, GDO gibi girdiler ve yöntemler kullanılmadan işlenen kontrollü ve sertifikalı ürünler “organik ürün” olarak adlandırılır. Organik ürünler kanun ve yönetmeliklerce tanımlı şartlar dahilinde, tüm süreçte izlenebilirliğin sağlandığı, her bir verinin kayıt altına alındığı bir yöntemle üretilir.

Nasıl Tanıyabilirim?

Tüm ambalajlı organik ürünlerde, organik ürün logosu kullanma zorunluluğu var. Ayrıca sertifikalandıran kuruluşun bilgileri de yer almalı ve gerektiğinde sertifika sunulmalı. Bu logoları üzerinde bulundurmayan ürünler organik olarak piyasaya sunulamaz, bu ürünler için reklam ve tanıtım yapılamaz veya eko, bio gibi kısaltmalarla patent için başvurulamaz. İthal organik ürünlerde de bu logonun kullanımı zorunlu. Bir ürünün organik sertifikalı olmadığı halde, organik sertifikalı bir ürünü çağrıştıracak şekilde tanıtımının yapılması ve pazarlanması kanunen yasak. Bir ürünün üzerinde yazan bio, eko, doğal, naturel, katkısız, köy ürünü, saf ürün gibi ifadeler o ürünün organik bir ürün olduğu anlamına gelmez.

Araştırmalar vitamin ve mineral gibi besin ögelerinin organik ürünlerde daha bol olduğunu ve vücut tarafından daha
iyi kullanılabildiğini gösteriyor. Bu maddeler sağlığımız için gerekli ve hastalıklarla savaşmamıza yardımcı olan bağışıklık sistemini güçlendiriyor.